Gojnik (Sideritis Scardica) – Herbata Górska

gojnik

GOJNIK (Sideritis Scardica) to roślina występująca w wysokich partiach górskich powyżej 1000 m npm. Pierwsze wzmianki o Gojniku pojawiły się w I w.n.e w dziele „materia Medica” lekarza i botanika, Pedaniusa Dioscoridesa. W starożytności napar z tej rośliny podawano żołnierzom w celu regeneracji sił oraz szybkiego gojenia się ran.
Gojnik zwany również Herbatę Górską używano przy przeziębieniu, grypie, w leczeni zapalenia oskrzeli, duszności, w przebiegu choroby nerek, dolegliwościach układu pokarmowego, infekcjach dróg moczowych oraz chorobach prostaty i reumatyzmie. Napar poprawiał kondycję fizyczną i psychiczną. Herbata Górska jest bogatym źródłem składników mineralnych takich jak cynk, sód, magnez, miedź, kobalt. Stanowi bogate źródło żelaza, dzięki któremu picie naparu z Gojnika wspomaga układ krążenia, wzmacnia odporność, pomaga w walce z niedokrwistością i zmęczeniem, a także w naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Wspomaga układ krążenia i pomaga organizmowi w pozbywaniu się toksyn. Zawiera taniny, olejki eteryczne i jest naturalnym przeciwutleniaczem. Uznawany jest także za skuteczny afrodyzjak i z tego powodu bywa też nazywany w niektórych regionach „bułgarską viagrą”.

Według najnowszych badań niemieckiego biologa molekularnego oraz lekarza z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu prof. Jensa Pahnke podnosi on wydajność mentalną mózgu oraz hamuje stany zapalne, ma też istotny wpływ na usuwanie złogów białkowych w mózgu, które są głównym sprawcą demencji starczej i choroby Alzheimera.

Stosowanie: 1-2 kwiatki wrzucić do szklanki, zalać gorącą wodą i zaparzać ok. 3-5 minut pod przykryciem. Otrzymamy żółto-zielony napar o charakterystycznym smaku.