Czy należy suplementować się krzemem?

Nasza planeta zbudowana jest głównie z wody i krzemu. Krzem ma dla człowieka ogromną wartość. Jest nam niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu, do komunikacji międzykomórkowej, przekazywaniu informacji między komórkami naszego ciała. Krzem jest potrzebny dla grasicy odpowiedzialnej za System odpornościowy, zabezpieczając ją przed zwapnieniem, dla przysadki mózgowej, szyszynki. Krzem jest odpowiedzialny za właściwe przyswajanie wapnia i magnezu oraz jest współodpowiedzialny za prawidłową syntezę białka. Około 70 pierwiastków nie jest przyswajanych a około 90 reakcji biochemicznych nie dochodzi do skutku lub są zaburzone, jeżeli naszemu organizmowi brakuje krzemu. Gdy w naszym organizmie brakuje krzemu, to jego miejsce zajmuje wapń i wtedy jego struktury tracą elastyczność, siłę, wytrzymałość.
Krzem można, a w zasadzie należy (zawartość krzemu w naszym organizmie zmniejsza się z wiekiem, zwłaszcza po 40 roku życia) uzupełnić w organizmie na różne sposoby.
Można jeść surowy skrzyp polny, ale nawet przy dobrej zawartości krzemu w roślinach trzeba by tych roślin zjadać 1,5 kg dziennie, aby dostarczyć 20-50 mg krzemu, który jest zużywany przez organizm. Zatem pozostaje nam suplementować się na różne sposoby. Dostępne są różne rodzaje suplementów jak organiczny krzem w płynie, plastry, krzem żel do stosowania miejscowego, który działa kojąco przy ukąszeniach owadów, oparzeniach, poparzeniach słonecznych, powoduje szybsze gojenie się ran.