Czy Graviola (Soursop) jest pomocna w leczeniu raka?

Soursop

Graviola czyli flaszowiec to zielone drzewko dochodzące do 5-6 m, które rośniew lasach deszczowych Afryki, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Ma charakterystyczne zielone, kolczaste owoce o słodko-kwaśnym smaku i liście w kształcie serca.

Graviola i rak

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dowodów na to, że Graviola działa jako lek na raka. Badaniach laboratoryjne wykazały, że ekstrakty Gravioli mogą zabijać pewne typy komórek nowotworowych, które są oporne na poszczególne leki chemioterapeutyczne. Nie prowadzono jednak żadnych badań na ludziach. Tak więc nie można oficjalnie potwierdzić, czy  Graviola (Soursop) jest skuteczna w leczeniu raka, czy nie.

Wiele stron w internecie reklamuje kapsułki i inne preparaty z Gravioli (np. Guanabana) jako lekarstwo na raka, ale żaden z nich nie są poparte żadnymi naukowymi  renomowanych organizacji nowotworowych. Jak mają być poparte, gdy Soursop (Guanabana) czyli owoc z drzewa Graviola jest cudownym naturalnym zabójcą raka 10.000 razy silniejszym niż chemioterapia?

Co służy Graviola?

Mieszkańcy krajów afrykańskich i południowoamerykańskich wykorzystali Graviolę w leczeniu zakażeń wirusami lub pasożytami, reumatyzmu, zapaleniu stawów i depresji. Wiemy z badań, że niektóre części Gravioli mogą pomóc w leczeniu tych chorób. W wielu krajach ludzie używają kory, liści, korzeni i owoców tego drzewa.

Możliwe skutki uboczne

Naukowcy wyrażają obawy, że poszczególne związki chemiczne występujące w Gravioli mogą spowodować zmiany nerwowe i zaburzenia ruchowe, gdy przyjęto preparaty w dużych ilościach.  Badania laboratoryjne wykazały, że niektóre substancje zawarte w Gravioli mogą powodować uszkodzenie nerwów i że substancje te mogą przejść do mózgu z krwiobiegu.

Jedno z badań badań wykazało, że ludzie na Karaibach, którzy mieli duże ilości Gravioli w diecie były bardziej narażone na rozwój konkretnych zmian nerwowych, a także były bardziej narażone na halucynacje. Jest mało prawdopodobne, że napoje i pokarmy zawierające Graviolę mogą zaszkodzić, gdy przyjmuje się je w ramach normalnej diety, ale zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek uzupełniających lub alternatywnej terapii. W zależności od jego przekonań do wyleczenia lub li tylko wyłącznie leczenia pochyli się nad alternatywną terapią lub po prostu, zgodnie z procedurami, wyśle cię na leczenie akademickimi metodami.