Oczyszczanie i ładowanie kamieni szlachetnych

krysztal górski

Oczyszczanie kamieni szlachetnych

Oczyszczanie za pomocą wody

Lekko i słabo zanieczyszczone minerały oczyszczamy pod zimną bieżącą wodą (nie stosować dla turkusu i pirytu).  Kamienie można oczyszczać pod zimną woda puszczoną z kranu. Minerały można trzymać w ręce pod strumieniem wody lub ułożone w miseczce (ceramicznej, plastikowej, a najlepiej szklanej), pozostawionej pod strumieniem wody, w taki sposób, aby woda przepływała przez wszystkie kamienie i przelewała się przez jej krawędź.
Warto dodatkowo wspomagać mentalnie proces oczyszczania wypowiadając w myślach zdania ukierunkowane na ten proces (np. „oczyszczam te minerały siłą swojego umysłu, energią wody i mocą Światła„).
Czas utrzymywania minerałów pod wodą musi być intuicyjny, tzn. należy „poczuć”, czy kryształy zostały uwolnione z negatywnej energii. Zazwyczaj trwa to 1-5 minut.
Po oczyszczaniu nie wycieramy minerałów,  pozostawiamy, aby naturalnie wyschły.

Kamienie, które źle znoszą działanie wody: ałunit, boraks rodzimy (tinkal), chalkantyt, halityt, piryt, realgar.

Oczyszczanie w wodzie z solą

Silnie zanieczyszczone minerały oczyszczamy w wodzie z solą (zalecane dla takich minerałów jak: kryształ górski, ametyst, kwarc różowy, cytryn, fluoryt, cyjanit, kwarce z wrostami, np. rutylu oraz wszystkie minerały transparentne, przezroczyste i jasne.
Nie stosować dla turkusu, awenturynu, malachitu, szmaragdu i pirytu!).
Nalewamy zimnej wody do pojemnika (najlepiej szklanego) i dodajemy soli kuchennej (najlepiej naturalnej – morskiej, bocheńskiej, kamiennej, himalajskiej – bez dodatków chemicznych i przeciwzbrylaczy). Roztwór powinien być mocno nasycony.
Po włożeniu minerałów do roztworu należy je pozostawić w spokojnym, zacienionym miejscu na jakiś czas. Kryształy górskie do 7 dni (silne oczyszczanie), pozostałe minerały około 1 do 2 dni. Minerały powinny być całkowicie zanurzone.
Po zakończeniu oczyszczania – odlać słoną wodę i wypłukać minerały pod zimną bieżącą wodą, aby spłukać sól. Po oczyszczaniu wodą nie wycieramy minerałów, tylko pozostawiamy, aby naturalnie wyschły.

Oczyszczanie przez zakopanie w ziemi

Zalecane dla takich minerałów jak: turmalin, piryt, agat, malachit, hematyt, tygrysie oko oraz wszystkie minerały żelazowe, intensywnie kolorowe, ciemne.
Zakopać minerały na głębokości około 5-10 cm w ziemi, najlepiej w miejscu, które odczuwamy jako pozytywne energetycznie, zabezpieczając miejsce przed rozkopaniem.
Minerały można trzymać w ziemi dowolną ilość czasu (np. 3 do 7 dni lub dłużej), czym bardziej odczuwamy minerał jako zanieczyszczony, tym dłużej trzymamy go pod ziemią.
Po wyjęciu z ziemi można spłukać grunt zimną wodą lub wyczyścić zabrudzenia w sposób mechaniczny.

Oczyszczanie za pomocą promieni słonecznych

Metoda przeznaczona do oczyszczania bursztynów. Po oczyszczeniu bursztynów pod bieżącą wodą należy je poddać działaniu promieni słonecznych, najlepiej w okolicy południa. W ten sposób można energetyzować bursztyny przez kilka dni z rzędu.
UWAGA!!! Innych kamieni szlachetnych nie należy poddawać działaniu ostrych promieni słonecznych w samo południe. Niektóre kamienie, które można oczyszczać w ten sposób powinno się wystawiać na słońce z samego rana, gdyż zbyt mocne promieniowanie słoneczne może je odbarwić.

Oczyszczanie za pomocą kadzidełka

Zalecane dla takich minerałów jak: minerały kruche, łamliwe, delikatne, piryt, minerały żelazowe, turkus.
Należy ułożyć kryształ na dłoni lub na jasnej serwecie, zapalić naturalne kadzidło i zataczać spirale prawostronne (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), w kierunku „do środka” (czyli od największego koła na zewnątrz do najmniejszego w centrum), jak gdyby „wyciągając” w ten sposób zanieczyszczoną energię z minerału.
Można też po prostu okadzać kamień z każdej strony, utrzymując w umyśle intencję oczyszczania.
Czas okadzania musi być intuicyjny, tzn. należy „poczuć”, czy kryształy zostały uwolnione z negatywnej energii. Zazwyczaj trwa to 1-2 minuty.

Oczyszczanie nad płomieniem świecy

Zalecane dla minerałów kruchych, łamliwych, delikatnych, żelazowych, pirytu, turkusu.
Zapalić świecę (najlepiej w neutralnym kolorze białym) i utrzymując minerał nad płomieniem, wytwarzać w umyśle intencję oczyszczania go z negatywnej energii.
Czas oczyszczania nad płomieniem musi być intuicyjny, tzn. należy „poczuć”, czy kryształy zostały uwolnione z negatywnej energii. Zazwyczaj trwa to 1-5 minut.

Oczyszczanie za pomocą mis tybetańskich (dźwiękowych)

Kamienie, należy umieścić w misie i uderzać w nią jednostajnym rytmem.

Oczyszczanie za pomocą hematytów

W celu oczyszczenia kamieni z nagromadzonej w nich energii, można użyć również małych/drobnych kamyków hematytu.
Kamienie które chcemy oczyścić kładziemy na kamyczki hematytu i pozostawiamy przez 1-3 godziny. Hematyty „wyciągają“ z innych kamieni zgromadzoną w nich energię. Napełnione energią z innych kamieni hematyty trzeba regularnie oczyszczać wkładając je na 2 lub 3 godziny do zamrażalnika.

Oczyszczanie za pomocą szczotki lub druzy ametystowej

Kładziemy uprzednio oczyszczone kamienie szczotkę lub druzę ametystową i pozostawiamy je tam przez 2/3 godziny.
Kryształy ametystowe mają bardzo silne właściwości oczyszczające z wpływów energii i są w stanie oczyścić kamienie z tych energii w przeciągu 2-3 godzin. Naszyjniki i biżuterię, której nie można oczyszczać za pomocą wody należy pozostawić na szczotce/geodzie/druzie ametystowej przez 8-12 godzin.

Oczyszczanie przez „pozostawienie w spokoju”

Zalecane dla takich minerałów jak: turkus, perła, chryzopraz.
Niektóre minerały mogą przyjąć na siebie bardzo silne negatywne energie, skierowane np. we właściciela, chroniąc go przed kłopotami, złorzeczeniami itp. Zdarza się też, że osoba nosząca lub posiadająca dany minerał i przeżywająca silne traumy, lub mocno chorująca – może przenieść część silnych, negatywnych wibracji na kamień. W takich wypadkach żadne z oczyszczań nie zda swojej roli.
Można wówczas zastosować metodę „pozostawienia”, czyli wykonać jedno z powyższych oczyszczań, a następnie odłożyć minerał w jakieś bezpieczne, ciemne miejsce, z dla od innych osób i utrzymywać w stanie „spoczynku” tak długo, aż „poczujemy”, że minerał jest już uwolniony. Może to trwać dosyć długo (np kilka miesięcy, a nawet lat), niemniej – warto potem wrócić do takiego przyjaznego nam, ulubionego minerału i ponownie poczuć jego naturalną siłę.

 

Ładowanie (aktywizacja) kamieni

Po oczyszczeniu z zewnętrznych, często niekorzystnych energii, warto minerał „naładować”, czyli przywrócić mu jego pierwotną moc i dodatkowo wzmocnić.

Ładowanie za pomocą promieni słonecznych

Łagodne, poranne lub popołudniowe promienie słoneczne stanowią jedną z możliwości dostarczenia kamieniom energii słonecznej. Przy tej metodzie należy uważać na natężenie i czas promieniowania, gdyż zbyt ostre słońce, tudzież zbyt długie nasłonecznianie może odbarwić lub zniszczyć kamienie.
Kryształ górski – wystawiamy na światło słońca; możemy je pozostawić do ładowania nawet na kilka godzin.
Kwarc różowy, cytryn, fluoryt, cyjanit, kamień słoneczny, kwarce z wrostami, np. rutylu oraz wszystkie minerały transparentne, przezroczyste i jasne – wystawiamy na światło słońca; możemy je pozostawić do ładowania maksymalnie na 20 do 40 minut.
Turmalin, piryt, agat, malachit, hematyt, tygrysie oko oraz wszystkie minerały żelazowe, intensywnie kolorowe, ciemne – wystawiamy na światło słońca; możemy je pozostawić do ładowania na maksymalnie 10 minut.

Kamienie, które źle znoszą promienie słoneczne: Agat, amazonit, ametyst, anhydryt, kalcyt, chalcedon, chryzopraz, fluoryt, selenit, karneol, labradoryt, kamień księżycowy, lapis-lazuli, magnetyt, malachit, agat mszysty, nefryt, opal, kwarc dymny, kwarc różowy, rubin, zeolity.

Aktywizacja kamieni w świetle Księżyca

Ametyst, kamień księżycowy, bursztyn, perła – wystawiamy na światło księżyca; możemy je pozostawić do ładowania nawet na całą noc.

Ładowanie kamieni w czasie „przybywającego księżyca“ (to czas od nowiu po pełnię ) ma za zadanie dodania kamieniom energii, zaś ładowanie kamieni w czasie „ubywającego księżyca“ (to czas od pełni do nowiu) wspomaga procesy oczyszczania.

Ładowanie kamieni za pomocą kryształów górskich

Prosta i neutralna, nadająca się do wszystkich kamieni metoda ich energetyzacji. W celu naładowania kamieni należy je ułożyć w grupie kilku kryształów górskich, lub w pojemniku z małymi kryształami górskimi i pozostawić przez przynajmniej 2 godziny (nie ma ograniczenia czasowego).